Новости

в этом разделе мы делимся новостями нашей компании и полезной информацией

Підприємства, що використовують найману працю споконвічно стоять перед вибором між трудовими та цивільно-правовими відносинами з працівником у зв’язку з великим податковим навантаженням за трудовим договором.

Оформлення цих відносин здійснюється відповідною угодою. Тому для правильного вибору потрібно розуміти зміст відносин та договору,  їх переваги і недоліки.

Спільним цих договорів є те, що вони регулюють дуже схожі по суті відносини, за якими одна сторона виконує певні роботи для іншої. Тому непоодинокі випадки, коли сторони (навмисно чи із необізнаності) оформлюють фактичні трудові відносини – цивільно-правовою угодою.

Наслідки такої помилки зазвичай виникають за результатами перевірки контролюючих органів. Останні виявляють такі угоди, «перекваліфіковують» відносини у трудові, та зобов’язують роботодавця донарахувати податки (ЄСВ, ПДФО, військовий збір), а також сплатити штрафні санкції за їх неповну або несвоєчасну сплату.

Як відрізнити трудові відносини від цивільно-правових?

Трудовий договір
є угодою між працівником та роботодавцем відповідно до якої працівник, підпорядковуючись внутрішньому трудовому розпорядку, зобов’язується виконувати роботу, відповідно до його професії, спеціальності, посади, кваліфікації, а роботодавець зобов’язується виплачувати працівнику заробітну плату та забезпечити умови праці. Предметом трудового договору є власне процес праці.
Цивільно-правовий договір
є угодою між замовником та виконавцем, відповідно до якої виконавець зобов’язується виконати певну роботу, а замовник зобов’язаний її прийняти та оплатити. Предметом ЦПД є не процес роботи, а її кінцевий результат (пофарбована деталь, виготовлений виріб).

Якщо це трудові відносини, то:

 • працівник допускається до роботи тільки уклавши трудовий договір, який, зазвичай, оформлюється наказом чи розпорядженням роботодавця;
 • працівник підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку, включений до штату підприємства, особисто виконує роботу та в установлений роботодавцем час.
 • працівнику виплачується заробітна плата: не нижче мінімального розміру та з чіткою періодичністю, що встановлюються законодавством про працю;
 • розірвання договору тільки на підставах і в порядку встановлених Кодексом законів про працю.

Якщо це цивільно-правові відносини, то:

 • працівник не подає ніяких заяв про прийняття на роботу, а замовник не видає наказів чи розпоряджень і т.д. Між сторонами укладається договір підряду чи послуг;
 • працівнику виплачують винагороду. Її розмір та порядок виплати встановлюють сторони в договорі;
 • сторони в будь-який момент можуть розірвати договір. Підстави розірвання та порядок встановлюється як законодавством так і договором;
 • працівник на власний розсуд організовує процес праці: сам регулює робочий час та може покласти виконання роботи на іншу особу (субпідрядника), залишаючись відповідальним перед замовником.

Це основні критерії, які дозволяються відрізнити трудові відносини від цивільних. Тепер коли ви визначались з видом відносин, їх потрібно правильно оформити. З трудовим договором зазвичай проблем не виникає.

Щодо цивільного договору, то варто звернути увагу на наші рекомендації щодо умов, які не мають бути у ЦПД:

1) Не використовуйте в договорі такі формулювання, як: «трудова угода», «затверджений графік роботи», «умови праці», «оплата праці згідно зі штатним розписом», «прийнятий для виконання функцій», «виконання робіт за професією», «робота з 9:00 до 18:00», «відпустка», «звільнення» тощо.

2) Використовуйте формулювання «робота», «послуга», «винагорода» в предметі договору. Максимально його деталізуйте: пропишіть конкретний перелік робіт, що буде виконуватись для замовника.

Наприклад, некоректним буде предмет договору: «надання бухгалтерських послуг», без уточнення, які саме послуги мають бути надані для виконання умов договору.

Правильно буде написати: «складання первинних документів, заповнення книги обліку доходів, складання та подання звітності».

3) Не встановлюйте «графік роботи», наприклад: «у робочі дні з 9:00 до 18:00». Якщо все ж таки потрібно встановити певний проміжок часу для виконання робіт, то рекомендуємо прописати це наступним чином: «Підрядник зобов’язується виконати за завданням Замовника роботи з поточного ремонту об’єкта. Допуск Підрядника на територію підприємства здійснюватиметься в будні дні з 9:00 до 18:00 години за оформленим Актом-допуском».

4) Пропишіть в ЦПД умову про право підрядника передавати свої обов’язки третім особам, залишаючись відповідальним перед замовником (субпідряд).

5) За ЦПД оплата робіт здійснюється в формі винагороди. Тому ЦПД не має містити відомостей про те, що підрядник отримує заробітну плату чи те, що винагорода визначається на підставі законодавства про працю.

6) Обов'язково має бути умова, що виплата винагороди здійснюється за результатами роботи після складання сторонами акту приймання-передачі. Не визначайте в договорі  якусь конкретну дату чи періодичність виплати винагороди, наприклад щомісяця.

7) ЦПД укладається тільки на конкретний строк. Ми рекомендуємо укладати ЦПД на строк не більше 3-6 місяців. Також варто пам’ятати, якщо договір укладено з одним виконавцем тричі або більше разів за рік, то велика ймовірність, що контролюючі органи звернуть на це увагу і спробують перекваліфікувати договір.


Ефективність застосування наших рекомендацій підтверджується і судовою практикою. Так правильне оформлення цивільних відносин допомогло підприємцю уникнути штрафу в розмірі 304 500 грн. у спорі з Держпраці України (див. постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2017 року у справа 750/12494/16а), та виграти спір з податковою службою (див. ухвалу Вищого адміністративного суду України від 22 січня 2015 року у справі № 2а-7146/11/2070). І навпаки — неправильне оформлення призвело до збільшення податкових зобов’язань та штрафних санкцій (див. постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 квітня 2014 року у справі 826/2797/14).

В будь-якому випадку вирішувати питання як саме оформити працівника — залишається за роботавцем. Це може бути як трудовий договір, так і цивільно-правовий.

Цивільно-правовий договір має певні переваги для замовника робіт чи послуг. Але в будь-якому випадку укладення договору повинно відбуватись з дотриманням  рекомендацій юриста та чіткого аналізу процесу виконання робіт або послуг і подальшого його перенесення в текст договору. Це допоможе вам уникнути штрафних санкції при перевірках контролюючих органів та мінімізувати податкове навантаження.


Получить юридическую помощь или записаться на консультацию к специалистам Адвокатской компании «Житченко и партнеры» Вы можете по тел. +38 (057) 716-55-50,  +38 (097) 591-44-42,  +38 (050) 404-67-85 или заполнив форму обратной связи

Наши новости

 • Перемога у конкурсі "Адвокат року - 2019" у номінації "Аграрне та земельне право" +

  4 жовтня 2019, напередодні Дня юриста, у Києві відбулася церемонія нагородження переможців конкурсу "Адвокат року - 2019" від Асоціації адвокатів України. Подробнее
 • Пегемога у конкурсі "Адвокат року - 2018" у номінації "Аграрне та земельне право" +

  5 жовтня відбулася церемонія нагородження переможців конкурсу "Адвокат року - 2018" від Асоціації адвокатів України. Наш управляючий партнер Дмитро Житченко визнан кращим у номінації "Аграрне та земельне право". Подробнее
 • Судова реформа очима громадян +

  Не дивлячись на досить різку і негативну критику з боку суспільства, Законопроект № 6232, який передбачає внесення змін до основних процесуальних законів країни, все ж таки був підписаний Президентом і 28.11.2017 року оприлюднений у офіційному друкованому виданні «Голос України». Подробнее
 • Трудовий договір з робітником чи договір підряду? +

  Трудовий договір з робітником чи договір підряду (цивільно-правовий договір)? Оформлення цих відносин здійснюється відповідною угодою. Тому для правильного вибору потрібно розуміти зміст відносин та договору, їх переваги і недоліки. Подробнее
 • 1
 • 2
 • 3