Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення повинні скасувати вже у 2018 році.

Питання про дію ринку сільськогосподарських земель в Україні розглядається, перш за все, в контексті вимог Міжнародного валютного фонду. МВФ очікує затвердження Верховною Радою закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, адже саме скасування мораторію є однією з умов продовження кредитної програми фонду.

На даний час до розгляду представлено два законопроекти:

  1. Проект Закону про обіг земель сільськогосподарського призначення № 5535 від 13.12.2016 (основний), ініціаторами якого стали народні депутати: Мушак О.П., Хлань С.В., Різаненко П.О., Чумак В.В., Бєлькова О.В., Романюк В.М.
  2. Проект Закону про обіг земель сільськогосподарського призначення № 5535-1 від 28.12.2016 (альтернативний), ініціатором якого є народний депутат Корнацький А.О.

Проектом закону № 5535 дозволяється купівля-продаж або іншим чином відчуження земельних ділянок щодо земель державної та комунальної власності (з дати набрання чинності Законом) та щодо земель приватної власності (з 1 липня 2018 року) (відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень).

Набувачами земельних ділянок сільськогосподарського призначення можуть бути: громадяни України; територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування; держава в особі органів виконавчої влади,  юридичні особи (з 1 січня 2020 року), іноземці, особи без громадянства (з 1 січня 2030 року) (згідно із п. 3 Прикінцевих та перехідних положень).

Вартість земельної ділянки не може бути нижчою за 20 річних орендних плат виходячи з середньої орендної плати по відповідному району (п.4 Прикінцевих та перехідних положень).

Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у приватній власності, здійснюється їх власниками шляхом укладення договорів купівлі-продажу з покупцями, або на конкурентних засадах шляхом проведення електронних  земельних торгів (ст.7 Проекту).

Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності здійснюється шляхом проведення електронних земельних торгів, а стартова ціна продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної або комунальної власності не може бути нижчою за її експертну грошову оцінку, що проводиться відповідно до вимог Закону України «Про оцінку земель» (ст. 5-6 Проекту).


Щодо проекту закону № 5535-1, то він регулює правовідносини із обігу земель сільськогосподарського призначення, його сфера дії поширюється на нерозподілені землі та неприватизовані землі сільськогосподарського призначення, обіг яких, до їх приватизації та/або оформлення права приватної власності на них відповідно до Земельного кодексу України та цього Закону, забороняється.

Покупцем землі сільськогосподарського призначення можуть бути виключно фізичні та юридичні особи, для яких основним видом діяльності є виробництво сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідницької діяльності із використанням такої землі за цільовим призначенням, ведення присадибного, особистого селянського господарства (ст.4 Проекту).

Мінімальна ціна землі сільськогосподарського призначення, що відчужується, встановлюється у двадцятикратному розмірі мінімальної річної суми платежу за оренду землі (орендної плати), визначеної статтею 288 Податкового кодексу України (ст. 16 Проекту).

Відчуження землі сільськогосподарського призначення може відбуватися за будь-якими правочинами з урахуванням вимог, встановлених цим Проектом (ст.11 Проекту).

Більш детально зі змістом проектів Ви можете ознайомитись на офіційному веб-порталі Верховної Ради України.

Отже, коли ж буде розглядатись законопроект? «Думаю, що голосування навіть в першому читанні буде після літніх канікул», - каже заступник міністра аграрної політики і продовольства Максим Мартинюк, і також додав: «Питання про те, з якої дати буде відкритий ринок ще обговорюється, але ми поки розраховуємо, що це буде 1 січня 2018 року ».


Получить юридическую помощь или записаться на консультацию к специалистам Адвокатской компании «Житченко и партнеры» Вы можете по тел. +38 (057) 716-55-50,  +38 (097) 591-44-42,  +38 (050) 404-67-85 или заполнив форму обратной связи